Resim Sanatı / Claude Monet


Claude Monet’nin EviResimlerin üzerine tıklayarak daha büyük görüntüler elde edebilirsiniz.

Empresyonist (izlenimci) ressam. Oscar-Claude Monet veya Claude Oscar Monet olarak da bilinir. İzlenimcilik terimi, Monet’nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. Işığın mızmız ressamı da derler ona. Monet’ nin resimlerine yakından bakıldığında ilk algılanan şey bir fırça darbeleri curcunası, ama uzaklaştığınızda bu darbelerin içinden nilüferleri, saman yığınlarını, katedralleri veya kayalara vuran dalgaları seçebiliyorsunuz.

Manzara resimlerinde,ışık faktörüne çok önem vermiş. Neredeyse takıntı halinde, geçmekte olan bir anı yakalamaya çalışan sanatçı, aynı konuyu farklı ışık koşullarında ve günün farklı zamanlarında tekrar tekrar ele almış. Böylece, aynı ortamın farklı ışıklandırmalı ve farklı renkli versiyonlarından oluşan seriler ortaya çıkmış.

1890 yılında Giverny’de bir ev satın alan Monet, 2 sene boyunca saman balyalarını aynı teknikle resmetmeye başlamış. Güneşli, puslu, sisli ve karlı havalarda aynı balyaları resmetmiş:”Haystack, Snow Effects, Morning, Haystack, End of the Summer” adlı çalışmaları onun ışığa verdiği önemi çok güzel yansıtır.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Reprodüksionlarına bakarken içim gider hep; orijinal yapıtlarını görmeyi çok istediğim ressamlardan biridir. Ayvazovsky tablolarından bir kaçını görmek kısmet oldu. Kim bilir belki Monet’nin nilüferli havuzlarını, şemsiyeli kadınlarını da görürüm bir gün.

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Resim Sanatı

One response to “Resim Sanatı / Claude Monet

  1. >monet’i çok severim..güzel paylaşım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s