>Başımız Sağolsun / TÜRKAN SAYLAN’I KAYBETTİK

>
O’nu bundan 30 yıl önce şahsen tanıma onuruna erişmiştim. Eşimin rahatsızlığı için Antalya’daki araştırmalar yetersiz kalınca, buradaki doktorumuzun yönlendirmesi ile Çapa’ya gitmiştik(1978) Henüz profesörlüğünün ilk yılları idi. Poliklinikte asistanı, ”sizi hocamızla görüştüreceğim, biraz bekleyin” demişti. Nerden bilebilirdik ki, o genç, dünyalar tatlısı ve bakışları ile ışık saçan enerji dolu kadın hayatımda tanıdığım en karizmatik ve örnek alınası kişi, bilim ve fikir insanı Türkan Saylan Hanımefendi’ymiş. O yıllarda hayatını adadığı lepra araştırma çalışmaları ile ilgili yoğun bir çalışma döneminde olduğu halde zaman ayırıp bizi odasında kabul etti. Eşimin rahatsızlığı lepra olmadığı halde değerli zamanını verdi ve o görüşme sırasında mesleği için yaratılmış bir kişi olduğunu anında anladık. Kişiliğini yansıtan otantik objelerle dekore edilmiş hastane odasında, adeta hastası ile bütünleşen, ona enerji, güç ve moral veren olağanüstü bir hekimle karşılaşmıştık. Bize hastalıkla ilgili tüm bilgileri verip adeta yaşam koçumuz oldu ve kendisi ile iletişimimizi kesmememiz gerektiğini anımsattı. O zamanların teknik olanakları ile ancak mektuplaşabiliyorduk, bir süre yazıştık ama onun hızına yetişmek olası mı? Hemen sonraki yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığı olmak üzere bir çok bilimsel çalışmada yer aldı. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yaptı. Anadolu’da lepralıların yaşadıkları yerlere kadar gidip onlara rehberlik etti. Tüm bunları yaparken yorulmadı, sızlanmadı, hastalığını bile ciddi bir sorun olarak görmedi. Önce toplum inancı ile yaşadı. Bilimsel çabalarının yanı sıra, toplum için daha neler yapabileceğinin arayışı içinde oldu son nefesine kadar. Türkan Saylan’ı tanıyıp da ona hayran olmamak olası mı.. O bilim ve fikir insanı olarak ülkemizin yüz akı insanlarından biridir. Ne yazık ki bize fazla geldin sevgili Türkan Hoca’mız. Yüreğinde ve muhteşem beyninde taşıdığın sevgiyi, çalışma azmini, demokrasi tutkunu bilenler biliyor. Yüzlerce binlerce genç insan senin ışığınla yetişiyor. Saygımız sonsuz, ışıklar içinde uyu.

O’NU DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Reklamlar

4 Yorum

Filed under Yaşamdan

4 responses to “>Başımız Sağolsun / TÜRKAN SAYLAN’I KAYBETTİK

  1. >Ne güzel onunla tanışma şansınız olmuş.Işıklar içinde rahat uyusun.Son günlerinde az üzüntüalmadı.Ama çalışmalarıyla ,başarılarıyla görevini yapmış insanların iç huzurunu taşıyordu.Ülkemiz için büyük bir kayıp.

  2. >Merhaba;Size bu mesajı Balıkesirden gönderiyorum.Türkan hocanın kaybı için kelime yok..Ellerinize,emeğinize sağlık ve Türkan hocamıza Allahtan Rahmet diliyoruz.Tüm sevenlerinin başı sağ olsun..Sizden bir ricam olacak,lütfen kendisi içinde bir saksı içinde bir çiçek yetiştirebilirmisiniz?Türünü siz seçin..Sevgi ve Saygılarımla..

  3. >İnsan olarak çok önemli bir insan.Çok emeği geçmiş ülkemize.Allah nur içinde yatırsın.Ne güzel tanışma fırsatın olmuş.Mektuplaşmışsın bile.Hepimizin başı sağolsun.İyi akşamlar.

  4. >hepimizin başı sağolsun.Sözün bittiği yer.Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın.Habertürk’ün bloglar köşesinde de vardı bloğunuz bu yazınızdan alıntı yapmışlar.Kendi gitti ama eminimki okuttuğu kızlardan onun gibi çalışkan,iyi yürekli ve cesur bilim kadınları çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s