Yaşamdan / Küba’daki Atatürk Büstü ÇalınmışKüba’nın başkenti Havana’da Zapata Caddesi ile Salvadar Allende Bulvarı’nın kesiştiği yerde, Havana’nın en önemli caddelerinden birinde bir Atatürk büstü olduğunu biliyor muydunuz? Büstün altında da Atatürk’ün ”Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü yazılıymış.

Küba halkının fakir olmalarına rağmen çok güzel bir kültür mirasları var. Tüm ambargolara rağmen tıpta çok ilerlemişler. Küba’nın emperyalizme karşı koymaya çalışan bir ülke olması nedeniyle ülkede yabancı heykeller, büstler yer almıyor. Küba’da yabancı bir devlet adamına ait tek büst Atatürk’ün büstü.. Bunu görmek, göremeyenler için de orada bir Atatürk büstü olduğunu bilmek çok gururlandırıcı(ydı).

Ama ne yazık ki artık orada Atatürk büstü yok. Dün İz Tv. de izlediğim bir bir belgeselde yapımcı ve araştırmacı Ayhan Sicimoğlu’ndan duydum ben de bu kaybolma olayını. İşin iç yüzü nedir pek belli değil. Bakalım Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu işe el atacak mı????

6 Yorum

Filed under Yaşamdan

6 responses to “Yaşamdan / Küba’daki Atatürk Büstü Çalınmış

  1. >onlar el atana kadarr hahooo ah ah her kim hangi düşünceyle çaldı ki?? buda düşündürüyor..

  2. >Merhaba.,Küba'da Atatürk büstünün bulunmsı ayrı güzellikte bir olay…Büyük önderin evrenselliğine en güzel örneklerden birisi.Çalınmasına gelince,Kübadaki Havana büyükelçiliğimiz hemn el koymalı bu olaya bence.Çok önemli ve hoş bir detay yakalamışsınız bence..Çalanın neden çaldığını da çok ilginç bir nokta gerçekten..Saygılarımla

  3. >Valla bir anlam veremedim.Neden çalınmış olabilirlerki?İyi geceler…

  4. >Çok güzel bir olay bence de orada bu büstün bulunması. Kısa zamanda yerine yenisi konulur umarım. Sevgiler…

  5. >Heykel uzun uğraşlardan sonra daha güvenli bir yere konulmuşdur. Ben maalesef acılış törenine davetli olduğum halde gidemedim. TV programı yaparken dile getirmiş ve bu konuda Büyükelçimiz Bayan Kızıldeli'yi ziyaret etmiştim. Basit bir hırsızlık olayı idi.Ayhan Sicimoğlu

  6. >Teşekkürler, bilgilendirdiğiniz için. Başarılı çalışmalarınız için kutluyorum. Antalya'dan selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s