Gezi / Sagalassos Antik Kenti


Geçtiğimiz hafta sonu gezi proğramımızda Sagalassos Antik kenti de vardı. Pazar günü Sagalassos’ta tarih ve doğa ile iç içe muhteşem bir gün yaşadık.

SAGALASSOS HAKKINDA BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Sagalassos Türkiye’nin güney batısında, Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeyinde yer alıyor. Antalya’ya 115 km. uzaklıkta. Kent Torosların yüksek yamaçlarına kurulmuş. Bulunduğu coğrafi bölgenin adı Antik Dönemde’ki adı Pisidia.Sagalassos’ta 15 yıldır süren kazı ve restoras yon çalışmaları var. Türk ve Belçikalı arkeolog lar, yontu ustaları yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Çalışmaları hakkında sohbet edip bilgi aldım. Örneğin yok olan sütun başlıklarını orijinaline uygun şekilde yapan yontu ustasının çalışmalarını izledim. Farklı renkle ilgili işlem görüp görmeyeceklerini sordum. Hiç bir işlem görmeyecekmiş yeni yontulanlar.

Sagalassos’ da kimler Yaşamış?
MÖ.14. yüzyıla ait Hitit kaynakları Salawassa adlı bir Luwi dağ kentinden bahseder. İlerde Sagalassos adını almış olan yerleşim yerinin tarihteki ilk yazılı kaydı bu olabilir.
Frig ve Lidya dönemlerinde yerleşim bir kent niteliğine kavuşmaya başlar.İskender’in Anadolu’yu fethi sırasında, bu yöre halkı onun ordularına direnç göstermişler. Tarihi kaynaklar M.Ö. 332 yılında Sagalassos’un güneyinde yer alan üstü düzkoniktepedeki çatışmanın ardından bu gün bu tepe halen İskender Tepesi adı ile bilinmekte..

Sagalassos Web.Sitesi
Sagalassos’un Florası

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Doğa Bilinci, Gezi

One response to “Gezi / Sagalassos Antik Kenti

  1. >Canım fotolar çok güzel yine….Mutlu bir hafta geçirmen dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s