>Kocaman Gülücüklü Maskeler

>

Yüzündeki o  kocaman  gülücüğü ile rahmetli  anneannem görseydi onu ”Bu  kadın  sürekli  niye  sırıtıyor  pişmiş  kelle  gibi?” derdi ,  eminim.  Çünkü insan davranışlarının gerçeği  ile  sahtesini  ayırdedebilecek nitelikte  bir  insandı  anneannem.

Gülmek,  gülümsemek güzeldir  oysa. Öyle  çok  acı  verici  olayla devinip  dururken  zaman,  gülümseyebilmek  bir  erdemdir  aslında. Acısıyla  tatlısıyla yaşamı  kavrayıp  insan  olmanın  güzelliklerini,  inceliklerini farkedebilmek  gerekir  gülümsemek  için.  Bu  da  herkesin  harcı  değil. Öyle  ya;  ya  çocuksu  bir  saflık  ve temizlik  olmalı  yüreklerde,  ya  da eskilerin  anlatımı  ile bilgece bir   tevekkül. Bu  söylediklerim  içten  ve  gerçek  gülümsemeler  için  geçerli.

Ama  bu  farklı  bir  gülümseme. Şu  kocaman  gülümseme  ile  dolaşan  kadının  hali…Epeydir  tanıyorum,  daha  doğrusu tanıttı  kendini. Ortamıma  girme  çabaları  oldum  olası  dikkat  çekiciydi. Hayır,  insanların ortamlarına  girme  çabaları  demek  daha  doğru  olur. Henüz  bir  kaç  haftalık  tanıdıkken ” kardeşim”  diye söz edebiliyordu bir  üçüncü  kişiye  tanıştırırken..   Pek  bir  meraklıydı insanlarla  ahbap  çavuş  olmaya.  Kocaman  gülümsemesi  ile  herkese çok  yakın,  çok sevecen  davranıyordu. Kişilik  özelliği  der  geçerdim  belki,  öyle  ya,  bazıları  çabuk  kaynaşır,  kimileri  ise  mesafelidir yeni  tanıdıkları insanlarla..

Ama  tanıdığı  herkes  hakkında  söyleyecek  bir  iki  olumsuz sözü  vardı  nedense. Duydukları  zaman  çok  incinecekleri  türden. Ürkütücü  olan  bu  sözleri  o  insanların  yüzüne  karşı  değil  de arkalarından  söylüyor  olmasıydı. Üstelik  nazikçe  yapılan  uyarılardan  da  anlamıyordu.  Kocaman  gülümsemesini  yerleştirip  suratına  yine  insanlara  aşırı  yakınlık  gösteriyor, sonra  da onların  olmadığı  ortamlarda  küçük  düşürücü  yorumlarını  sıralıyordu. Farkeden  farkediyordu  da  yanlış  bir  durum  olduğunu, farkedemeyenler  de  vardı.

Ve karar  verildi, kocaman  gülümsemesi  olan  kadın  gülümsemesi  ile  birlikte  alanımın  dışında  olmalıydı..

Gerçek  ve  içten  gülümsemelere  öyle  çok  gereksinimiz  var  ki..  Kocaman  gülücüklü  maskeler  görüntü ve  duygu  kirliliği  yaratıyor,  başka  da  bir  işe  yaramıyor.

Reklamlar

8 Yorum

Filed under Yaşamdan

8 responses to “>Kocaman Gülücüklü Maskeler

  1. >Oysaki saf ve samimi gülümseme herkese yakışıyor değil mi?Etrafında hep saf ve samimi gülümsemeler olsun.Güzel bir yazıydı.Teşekkürler.Sevgiler:)

  2. >Umarım hep öyle gülümsemeler olur çevremizde. Ben teşekkür ederim Şanslı.

  3. >Gülümsemeler yapmacık mı içten mi ayrıd edebiliyoruz aslında. Ama o kadar ihtiyacımız var ki içten bir gülümsemeye, kapılıveriyoruz bazen yalancı gülümsemelere.Mesafe koyabilmek, "sen beni haketmiyorsun" diyebilmek de bir erdem.

  4. >Haklısınız Sarkaç. Farkediyoruz çoğu kez.Farkettikten sonra hiç bir değeri kalmıyor zaten sahte gülümsemelerin.

  5. A-H

    >ne guzel yazmissiniz, oldum olasi bende hic hazetmem boyle insanlari.hemen icli disli olup sonrada hemen kanli bicakli olurlar cogunlukla.gercek dostluk oyle kocaman sahte gulucuklerle olmuyor ne yazik ki.iyi etmissiniz bence uzak durmakla. bende hemen uzaklasiyorum boyle insanlardan, kafam rahat oluyor hic degilse 🙂

  6. >Çok haklısın ablacığım. Sahte yüzlerle dolu etrafımız. İnsanlarla sadece kusur aramak için konuşanlardan, yalancı gülücüklerden ben de bıktım. Uzak durmak en güzeli. Etrafımızda her zaman gerçek dosstlarımızın olması dileğiyle…

  7. >Ne yazık ki böyle insanlar var.Hepimize gerçek dostlar ve dostluklar diliyorum sevgili A-H ve Yeşim.

  8. >Heepımızın cevresınde varolansamımıyetsızama samımı gorunen bu sahıslardantanrı hepımızı korusun dıuyorumcunku o kadar samımı o kadar kardestır kı!arkanı donmeye gelmezsırtından vuruluverırısıncok guzel yazmıssın sevgılı begonvıllı evcok guzel tanımlamıssın bu kısılerısevglerımle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s