İçimden Gelmiyor Yazmak ! / Gündemdekiler


Elim  varmıyor, havadan, sudan, çiçekten  böcekten  yazmaya..

Şunu  yaptım, bunu  gördüm, okudum, izledim, pişirdim  muhabbetleri  hepten  sıkıyor.

Zaman  zaman  istemeden  de olsa  yaptığım  gibi  hastalık  güncesi  oluşturmaya  ise  hiç  niyetim  yok;  utanıyorum..

Dünyanın  teknoloji  devi  Japonya  belini  doğrultamaz  kolay  kolay  diyorum. Yüreğim  paramparça;  ne  yaşamlar  karardı,  ne  umutlar  yok  oldu  gitti..Bunca  önlem,  bunca  bilimsel  çalışmalar yetmedi bu  olanları  engellemeye..

Dahası  dünyanın  başına  da öyle  bir  dert  açıldı  ki; sonumuz  ne  olur  bilinmez. Nükleer  kirlilik,  doğayı  bilinçsizce  tüketmenin, kirletmenin   ve  verilen  zararların  toplu  bedeli  gibi.. Belli  ki  sonumuzun gayet  açık  bir  göstergesi  bu   yaşananlar. Hadi  bakalım,  hala  yok  etmeye  devam!!

”Reaktörler  soğutuldu  mu? İkinci  bir  Çernobil  durumu olduğu  ne  derece  doğru?”  derken  Libya’ya  yapılan  müdahale daha  ön  plana  geçiyor  sanki.

Obama’nın ”müdahale  gerekebilir” açıklamalarından  sonra  dünya böyle  bir  olasılığı tartışa  dururken

Libya’ya yönelik operasyonun öncülüğünü yapan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy sahnede  yerini  alıyor.

Gelecek  yıl  yapılacak  seçimler  öncesi  yatırımını yapıyor  böylelikle. İngilizler  geri  kalır  mı?  Başbakan David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıklıyor.   Nedense  petrol  kaynakları  olan  ülkelerin  demokratik  yaşamları  konusunda  çok  duyarlı  batının  gelişmiş  ülkeleri.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya’dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Öte  yandan Kaddafi  ne  kadar  antipatikse, demokrasi isteği  kılıfı   giydirilmiş  askeri  müdahaleler  de en  az o  kadar antipatik ve bu  ikilemi  yaşamak düşüyor bizlere  de..

Bizde  ise  ilk  başlarda  müdahaleye   tepkili davranan hükümet  ve  hatta  ana muhalefet partisi,  şu  günlerde  bu  durumun  zorunluluk  olduğundan  söz  etmeye  başladılar..Hangi  zorunluluk? İyi  düşünmek  lazım.

Nato saldırısının yaratacağı yıkım, hem Sırbistan’a yönelik Nato saldırısından hem de Afganistan işgalindeki sivil kayıplardan biliniyor.

AAa,,  şimdi  izliyorum; başbakan  açıklıyor: Türkiye’nin bazı  şartları  varmış  katılım  için. ”Libya’nın  zenginlikleri  Libyalılara  aittir. Bu  zenginliklerin  dağıtılması  için  değil,  Libyalıların  olması  için  destekleriz, müdahale  işgale  dönüşmemelidir  diyor.”  diyor.  Güzel  laflar  ama  böyle  olacağının  garantisi  var  mı? Biraz  popülist  bir  yaklaşım  bu  bana  göre. Çünkü bu  ülkeler  babalarının  hayrına  yapmazlar  bu  müdahaleyi.

Ülkelerdeki  demokrasi  arayışı  sancıları  hep  bir  fırsat  olmadı  mı işgalci  güçlere, bu  güne dek? Fazla  uzağa  gitmeye  gerek  yok,  en  yakın  örneği  Irak  yanı  başımızda..

Hastalıkla boğuşurken, dünya  ve  ülke  gündeminden  uzak  kalınmıyor  ve benim  ilk  aklıma  gelenler bunlar. Uzun  ve  derin  düşünmeden  aklıma  gelenleri  paylaşıverdim.  Belli ki  kaygı  dolu günler bekliyor bizleri..

Moral  bozucu  yazım  için  özür  dilerim  ama görünen  köy böyle..

Reklamlar

12 Yorum

Filed under Tarih / Politika, Yaşamdan

12 responses to “İçimden Gelmiyor Yazmak ! / Gündemdekiler

 1. Aynı ruh hali içindeyiz. Ben de farklı konularda yazmağa odaklanamıyorum. Okumakta olduğum kitabı bırakıp yakın tarihle ilgili yazılar ile gündemdeki olayları irdeleyen farklı görüşleri yansıtan köşe yazılarını okuyor, adeta didikliyorum..

 2. Günaydın!Ben de aynı duygular içindeyim,dünya felaket üstüne felaket yaşarken,Japon halkının acıları içimizi yakarken şimdi de Libya’da pek çok çocuk şeker bile yiyemeden ölecek !Emparyalistler kendi yazdıkları senaryoda kusursuz bir oyun çıkarırken zavallı yoksul halk darmadağın olacak .

 3. Canım öncelikle sana çok geçmiş olsun.
  Gündem gerçekten çok can acıtıcı özellikle diğer devletlerin üzerine vazife edinerek masum insanları bombalamaları kabul edilebilir gibi değil…

 4. Çiğdem

  Yazdıklarınıza katılıyorum,moral bozucu ama gerçek.Nükleer konusunda ise dünyada iptaller söz konusuyken ,bizim ülkemizde yapılacak inadı ,tehlikenin aygaz patlamasıyla bir tutulması akıl alacak gibi değil.Sevgiler…

 5. Begonvillievcim çok iyi ifade etmişsiniz düşüncelerinizi,duygularınızı.bu sözlerin üzerine ne desek boş.Allahım tez elden yardım etsin.dünyanın altını üstüne getirdiler.yine de dünya dayanıyor bize.sevgilerimle.bir an önce sağlığınıza kavuşmanızı diliyorum.

  • Çok teşekkür ederim Sanem’cim. Sana bloğundan yazmak istedim ama sayfana ulaşamadım. Bazı bloglara önbellekten giriyorum ama senin sayfanı görüntüleyemiyorum.

   • çok teşekkür ederim.olsun inşallah bloglar açılınca rahat rahat görüşürüz Begonvilli Evcim.ben de az sayıda arkadaşın ulaşıp da yazabildiği yorumlara cevap veremiyorum bloğumu görüntüleyemediğim için..işin ilginci blogger dan girip kumanda panelinde herşeyi yapabiliorum.karışık işler.hayırlısı olsun.sevgilerimle daha güzel günlerde buluşabilmek dileğiyle.

 6. Teşekkürler agzıbozukdüsmanı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s