YGS’deki Şifre Skandalının Düşündürdükleri

Günlerdir YGS’ de  yaşanan  şifre  skandalı  yazılıyor, konuşuluyor. Yazmayı  düşünmüyordum; dayanamadım.

Bazı  ÖSYM çalışanları  daha  kitapçıklar  basılmadan şifreyi  farkedip  yöneticileri  uyardıkları  halde yaşananlara  bakın!  Derken  olaylar  skandal  boyutlarına  ulaşınca  yetkili  kişilerin  açıklamaları, rüyada  görülen  modmedyanlar  vs. işin  iyice  suyunu  çıkardı.

Tübitak, şifre  iddiaları  ile  ilgili  inceleme  yapılması  için,  kuruma  herhangi  bir  talebin  gelmediğini  bildiriyor.Yetkililer,  bu  güne  dek  ne ÖSYM’ den, ne  de  Ankara  Cumhuriyet  Başsavcılığı’ndan      Tubitak’a  böyle  bir  başvuru  yapılmadığını  açıklıyor. Niye  gelsin?  İkna  olan  olmuş  çoktan..Kitapçıkların  basıldığı Meteksan’da  yapılan  ilk  incelemelerde   şifreli olabileceğine  dair  bulgular elde  edildiği  söyleniyor  ama  henüz  soruşturma  aşamasında  olduğu  için  net  açıklama  yok  ortada.

Amaa;

Devletin  en  yetkilileri ikna  olmuş  durumda  iken sınava  giren  ya  da  girmeyen  öğrencilerin, çocuklarının  eğitimi  için akla  gelmedik fedakarlıklar  yapan,  dersane taksitleri  için  helak  olan  anne babaların ( bu  yüzden  intihar  edenleri  bile  gördü  bu  millet) ve   tüm  vatadaşların ikna  olup  olmaması önemli  mi?

Bilimsel  araştırmalara  da lüzum  yok, hatta  yargıya  da.. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı incelemeyi  soruşturmaya dönüştürmüş. 160  salondan  örnekler  alınmış. Başsavcı  Vekili, ”Tübitak’ın  ve  emniyet ekiplerinin  incelemesini  istedik”  diyor. Tübitak ise ” bize  böyle  bir  başvuru  yapılmadı”  diyor.

Dediğim  gibi,  gerek  yok  ki  yapılsın; ikna  olan olmuş  zaten. Koskoca  Cumhurbaşkanı ve ” bu  iddiaları ASLA  kabul  etmiyorum”  diyen Milli Eğitim  Bakanımız  var. Eee,  hal  böyle  olunca  da bizlere  pasta  yemek  düşer.  Hangi  pasta  mı, elbette  ekmek  bulamayanların  yediği  pasta.  Hazımlı  milletiz, bunu  da  hazmeder  üzerine  bir  bardak  su  içer  öyle  gideriz  seçim  sandıklarına..

Reklamlar

3 Yorum

Filed under Sosyoloji, Tarih / Politika, Türkiye, Yaşamdan, İronik Yazılar

3 responses to “YGS’deki Şifre Skandalının Düşündürdükleri

  1. Bunca genç ve ailesinin ne hissettiğinin hiç mi önemi yok ?Kimi kandırıyorsunuz siz ?Kim inanır ki size;zaten çayda da radyasyon yoktu değil mi?Binlerse insan tesadüfen kanser olup hayatını yitirdi Karadeniz’de…

  2. Dikkatle takip ediyorum olanları. Konu ile ilgili olarak, vatandaşın rahatsızlığı ile iktidarın rahatsızlığı çok farklı. Basından izlediğim kadarı ile, bu işi çözemezlerse yaklaşık 5 milyon oy kaybedebileceklerini düşünüp sıkıntı içindeler. Anlayacağınız yapılan haksızlık değil kendilerine yansıyan sonuçlar önemli onlar için. Öte yandan çözmeleri de olanaksız görünüyor; çünkü skandalın kaynağına uygun çözüm, çözüm olamaz.

  3. ♥GÖNÜL ÇELEN♥

    İyice karıştı ortalık.Tabiki karışık bize geliyor.Kimine göre sorun yok:(
    Sevgiler canım:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s