Stokçuluk / Compulsive Hoarding

Bir  süredir The Biography Channel ‘da bir  belgesel  izliyorum: Hoarders

Çok  kısaca açıklayacak olursak ”biriktirme hastalığı” diyebiliriz.

Elbette durum  bu  kadar  basit  sözcüklerle  açıklanamaz.  Bir  şeylere  merak  sarıp  biriktirme  boyutunda  değil. Bu  insanlar ellerindeki  eşyalarla  çok  fazla  duygusal bağlar  kurup atamıyorlar. Bu durumu  besleyen  başka  nedenler  de  oluyor. Tutumluluğun  abartılması  ya  da,  güvenlik  içgüdüsü, koruma  hissi  gibi..Yoksa aptal olduğu ya da beyinsel fonksiyonları çalışmadığı için atılacak şeyle atılmayacak şeyi ayırt edememe değil.

”Janet’in mükemmel hayatı, kalp nakli bekleyen kocasının 32 yaşında vefat etmesiyle altüst olur. Bunalıma giren Janet’in istifleme huyu gün geçtikçe daha da kötüleşmiş. Alışverişten dönerken sürekli elinde torbalar dolusu dekoratif malzemeyle gelen Janet’ın dört kızı onun için çok endişeleniyor.

Eski bir psikiyatrist olan Christina evini doldurduğu yığınlar yüzünden neredeyse ölmek üzereymiş. Kronik astımı olan Christina birçok kez astım krizine girmiş. Kızı ve kendisine ait çoğu giyilmemiş giysilerle dolu olan evini bir an önce temizlemezse astımı daha da kötüye gidebilir. ”
Bu  fotoğraftakiler  nisbeten katlanılabilir  görüntüler. Belgeselde  ölü  farelerin  yerlere  yapıştığı, yatakların  stoklanan  eşyaların altında kaldığı evler gösterildi. Ayrıca,  garajları,  bahçeleri  de  bu  durumda.

”Yeni doğan oğlunu kaybettikten sonra Chris, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan mustarip. Hiçbir şeye yeteri kadar konsantre olamadığı için hijyenik temizliğini yapamıyor. Halen evde yaşayan kızlarının vekaletini kaybetmek üzere.

Dale, evinden atılmanın eşiğinde çünkü sağdan soldan bulduğu ve bir gün bir işe yarayıp sanat eserine dönüşeceğini düşündüğü ıvır zıvırla evini doldurmuş. Evini temizlemesi için verilen süreye riayet etmediğinden mahkeme evi boşaltması için işlemlere başlamış durumda.. Üç yıl boyunca çöp  ev  haline  gelen ev yaşamaya  elverişli değil ve gidecek hiçbir yeri de yok. ”

Üstelik  bu  duruma düşenlerin  çoğu orta  ve  üst  gelir  düzeyindeki  iyi  eğitim  almış insanlar. Hemen  hemen  tümü  durumlarını  hastalık  olarak kabul  etmeyen, bu  yüzden  eşleri  ile,  çocukları  ve  diğer  yakınları  ile  çatışan  insanlar. Çoğu  bu  nedenle  eşlerinden  boşanıyor. Çocuklar  evi  terkediyor.

Sosyal  yardım ve sağlık  kurumları  evlerine mahkeme  kararı  ile  yaşanamaz kararı  çıkartıp  müdahale  etmek  zorunda  kalıyor. Yine  de eşyalarından  ayrılmak  istememe  davranışları  çığırından  çıkanlar  var. Bu  yüzden  ekipler  geçici  çözüm  değil, uzman psikologlar  eşliğinde  çalışıyorlar. Gösterdikleri  sabır inanılır  gibi  değil. Onlarca  insan  evleri  günler  boyu ,  hasta  kişinin  onayladığı  kadarı  ile  boşaltıyor. Aksi  takdirde bir  kaç  haftada  evin  yine  çöp  ev  haline  gelme  olasılığı çok  yaşanılan  bir  durummuş.

DEVAMI OLACAK!

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Ruh ve Beden Sağlığı, Sağlık

One response to “Stokçuluk / Compulsive Hoarding

  1. Evet ben de okurum böylelerini ve şaşırırım.Gerçekte bir travma sonrası oluşan psikolojik hastalık.Stokçuların öyküsüne bakınca daha rahat anlıyoruz.Kendilerinden çok aileleri için zor olmalı çer çöple dolu bir evde yaşamak.Yazınızın devamın bekliyorum.Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s