Ardıç Kuşu

Doğadaki herhangi bir canlıyı biraz yakından inceleyecek olursanız; türünün devamı için hatta  diğer canlılar için mucizevi yeteneklerle  donatılmış olduklarını  görüp hayranlık ve şaşkınlık duyabilirsiniz.

Ardıç kuşu da böyle bir  canlı. Güzel, zarif ardıç kuşları, ardıç ağaçlarının tohumlarını  yiyorlar ve doğanın inanılmaz,  detaycı  bir süreci başlamış oluyor.

Tohumlar ardıç kuşunun sindirim sisteminde  özel bir işlem görüyor  ve  çimlenme  yeteneği kazanıyor. Artık ayrıntıları bilemiyorum ama bu işlem  yalnızca  ardıç kuşunun  sindirim sisteminde  gerçekleşebiliyormuş. Daha  sonra doğal yollarla  tohumlar belki de kilometrelerce  uzaklara  bırakılıyor ve  çimleniyor. Kuşların  yutmadığı  tohumlar ise çimlenme yeteneğine  sahip olamıyor..

Ne  kadar  şaşırtıcı değil  mi? O  güzelim  ardıç ormanlarının oluşabilmesi  için  mutlaka  ardıç  kuşlarına  ihtiyaç var.. Bir canlı  türü  yok  olunca  ona  bağlı  olarak ortaya çıkan zincirleme  yıkımları açıklayan  bir  örnek  bu  durum. Türlerin çeşitliliğinin,  yaşam halkalarının  kopmaması  için çok  gerekli olduğunun  kanıtı…


2 Yorum

Filed under Doğa Bilinci, Yaşamdan, Yaşamdan. Hayvan Sevgisi ve Hayvan Hakları

2 responses to “Ardıç Kuşu

  1. HAYTAP Trakya turu sırasında il çevre ve orman müdürlüklerini ziyaret ettik…Orada orman mühendisleri gözleri dolarak anlattılar…Bölgede Ardıç kuşu kalmamış…Ve ağacı da yetişmiyormuş artık…Labaratuvarda Ardıç’ın sindirim enzimleri üretilerek tohumlama için gerekli madde sağlanmaya çalışılıyormuş şimdi…Avcılık ve orman talanının yok ettiği o kuşcuk insanı affeder de döner mi dersiniz?
    Yazınızı izninizle timurca’ya ekliyorum…
    Selam ve sevgiler…

  2. Geri bildirim: Ardıç kuşu gitti gideli buralardan, boy vermez oldu Ardıç ağacı… | Timurca / ANA SAYFA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s