Yeni Başlayanlara !

Günaydınnnn!

Bu sabah ps başına oturunca  blog listemi gözden geçirmekle başladım rutin okumalarıma. Bunu  mutlaka yapmam gerekiyordu; çünkü  izlemeye  almak istediğim yeni  bloglar olunca  şu uyarı çıkıyordu karşıma:

”Zaten yeteri kadar  blog izliyorsunuz, yeni eklemeler yapabilmeniz için bazılarını  listeden çıkarmalısınız”

Bu  liste  dışı bırakma  işlemi  rastgele yapılamaz..Listeme aldığım  blogları mutlaka özenle seçmişimdir. Yine  de izlemeyi  çok  istediğim  yeni  bloglar  olunca üşenmeden dikkatli bir eleme yapmam gerekiyor. Ben  de hep ertelediğim bu işi  yapmaya karar verdim. Listeye bakınca hiç  de azımsanmayacak sayıda, artık  aktif olmayan bloglar  olduğunu gördüm. Bunların bazıları  çok hevesle başlamışlar.  Harika  tanıtım yazıları yazmışlar. İddialı sözler edip,  bu  sayfanın  yaşamlarına  renk katacağını, çok  güzel paylaşımlar yapmak istediklerini belirtmişler. Seçtikleri konseptler  de  ilgimi çekince  ve   düzgün  anlatımlarla,  özenli bir  dille karşılaşınca izlemeye almışım. Çok  içten  ”hoşgeldin” yorumları ile  karşılanmışlar hatta  başlangıç  için  hiç  fena  sayılmayacak  beş  on  izleyici de edinmişler..

Ama  ne olduysa ikinci  ve  hatta  ilk  yazıları  aynı zamanda son yazıları olmuş.. Blog  yazarlığından  istifa etmişler. Tarihlere  baktım; bir – birbuçuk  yıl geçmiş aradan, tık yok…Daha  eski tarihliler de var. Kim  bilir  hangi  nedenlerle   vaz  geçilmiş… Belki  de  iş  güç  yoğunluğu. Belki üşengeçlik, belki sağlık  sorunları (umarım  böyle  değildir)….Başlangıçta  ilgi  görmeme, az sayıda  izleyiciye  sahip olma da heveslerini  kırmış olabilir. Üzülerek de olsa aktif olmayan blogları  izleme listemden çıkardım..

Blog yazarlığı  gerçekten  özen, araştırma  ve  sabır istiyor. Bir  blog  yazarı önemli  gördüğü, yararlı  olacağına  inandığı paylaşımları  ile  ilgili  araştırma yaparken kendi dünya  görüşüne ve  kültürel  birikimine de katkılarda  bulunuyor. Deneyimler paylaşılıyor, alternatifler sunuluyor. Beceriler sergilenip kolektif bir  motivasyon ağı  kuruluyor. Emek-duygu yoğun  bir uğraşı.  Ayrıca  çok  güzel  dostluklar  da kuruluyor.  Kendimi  çok  deneyimli  görmüyorum ama okurlarla kaynaşıp onlara  değer vermek, dertleri  ile  dertlenmek, sevinçlerini  paylaşmak, empati  kurabilmek  önemli. Zaten  pek  çoğunda  bu  samimiyeti  görebiliyorsunuz. Göstermelik, yapmacık durumlar  çok  belli  oluyor  ve elenip  gidiyorlar.

Diyeceğim  o  ki; blog yazarlığı hafife  alınacak  bir  uğraşı değil.  Ciddiyetle, sevgi  ile, özenle ve  elbette sabırla yapılmalı..Yeni başlayanlar  için  naçizane tavsiyem; siz zaman ayırıp  yazın, özdenliğinizi  katarak, kaygısız ama özenli olun, mutlaka  okunacaksınızdır. Güzel ve  anlamlı paylaşımlarınız için  yürekten teşekkürler…

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Blog Sayfamızı Yapılandırıyoruz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s