Yavaş Şehir (Cittaslow)

 Bir  yer düşünün; sadece görüntü olarak değil gerçek anlamda temiz bir yer. Ne gürültü, ne hava kirliliği var. Sakin, dinlendirici bir yer. Dev alışveriş merkezleri, trafik kargaşası, egzoz dumanı,  gürültü patırtı yok. Çünkü insanlar gidecekleri yere  yürüyerek ya da bisikletle gitmeyi tercih ediyorlar. Alışverişlerini o yörede yetişen doğal ürünlerin  satıldığı  yerel  pazardan yapıyorlar, bahçelerinde yetişen  meyveyi sebzeyi yiyorlar. Ütopya gibi  değil mi? Şehir hayatından bezmişizdir.  Bunları düşleyince  genellikle küçük kasabalar canlanır gözümüzde.  Hani emekli olunca yerleşmeyi hayal ettiğimiz  küçük sahil kasabaları vardır ya… Ama  çok azımız gerçekleştiririz bu hayali.  Zaten artık tüketim toplumu olmanın, sanayileşmenin, hazıra ve kolaycılığa kaçmanın  bedeli olarak, çoktan ele geçirilmişizdir. Deli gibi çalış, bir evin bir araban olsun. Hafta sonları  çoluk çocuk alışveriş merkezlerinde marka ve ucuzluk peşinde hamburgerli  günler, dev ekran tv, bol taksitli bayram tatilleri,  beş yıldızlı yutturmacası ile, ucuz şaraplı,  dönüştürülmüş  yiyecekli, tıkış tıkış dolu balo salonunda yılbaşı kutlamaları, çeşit çeşit kredi kartları çoktan hayatımızın bir parçası olmuştur.

Ama durun şimdi; öyle bir  proje var ki,  hayata geçirmeyi başaran, kararlı insanların  tıkır tıkır yürüttüğü bir proje bu..
Türkçe meali YAVAŞ KENT PROJESİ..
Dünyada  çok güzel örnekleri var.  Özellikle İtalya’da.. ’’Bizde de mümkün mü?’’ sorusu  geliyor akıllara..Eveet, mümkün.  İz Tv’de bir belgeselde izleyince heyecanlandım,  Seferihisar bu projeye talip olmuş ve aslanlar gibi de  uygulamaya başlamış. 
Türkiye’de ilk adımı atan Seferihisar, Haziran 2009’ da başvuru yapmış  2009 kasım ayında yavaş şehir ünvanını kazanmış. 2008 yılında Seferihisar belediye başkanı M.Tunç Soyer’ in girişimleri ile Seferihisarlılar yavaş şehirkavramından haberdar olmuşlar. Öncelikle strateji geliştirme müdürlüğü kurulmuş. Daha sonra yerli halka yavaş şehir kavramı anlatılmış. Birliğe yapılan başvuru 6 ay sonra olumlu olarak cevaplanmış. Hatta yüzde 50 uygunluk sınırı varken Seferihisar yüzde 70 ile bu sıfata layık olmuş. Yavaş şehir birliğine üye olan Türkiye 19. ülke, Seferihisar ise 129. şehir olmuş. 
Aslında projeyi anlatmaya kalksam sayfalar dolusu yazmam gerekir.  İyisi mi buradan okuyun.
Daha Fazla bilgilenmek İçin Tık

2011 Yavaş şehir Türkiye Adayları
Taraklı – Sakarya: Kimlikli turizm adı altında muhteşem konaklarının restorasyonu ile  yöresel yemek ve el sanatlarının desteği ile yavaş şehir üyeliğine aday olmuşlar.
Akyaka – Muğla: Yöresel mimarisini yaşatarak yavaş şehir adaylığı için gerçekleştirdikleri referandum ile karar aldılar.
Yenipazar – Aydın: Tarihi mekanları yaşatma ve geleceğe taşıma ilkesini benimseyerek yavaş şehirciliğe aday olmuşlar.
Gökçeada – Çanakkkale: Ada kültürü, bağcılık, şarapcılık ve farklı kültürleri ile bir arada yaşayıp koruyarak yavaş şehir adayı olmuşlar.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Çevrecilik, Yaşamdan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s