Ne yapayım, öyleler işte!

Yolda, sokakta ya da herhangi bir yerde gördüğünüz hiç tanımadığınız insanlar  size itici gelebilir mi?

Evet.. Bu mümkün..

Utanıp suçluluk duymamıza gerek yok.  Herkes yaşayabilir bu duyguyu..

Ben, bana  itici gelen bir kaç durum ya da davranış biçimini düşündüm;  belli başlıları beş başlıkta toplandı..  Açılımları  var tabii ki .. Azıcık azıcık söz edeceğim detaylardan.

Belli insanları   yani   A…  Hanım, ya da  B.. Bey diye  tanıdığım herhangi birini kesinlikle düşünmüş değilim. Hatta  kadın erkek ayrımı gibi olacak belki ama bazılarını  kadınlarda görünce daha da rahatsız olduğum görüntüler, davranışlar.. Çünkü  hemcinslerimin zarafetine  yakıştıramıyorum, ne edeyim…  Başta  da belirttiğim gibi  hiç tanımadığım insanlarda görünce istemeden antipati duyduğum  durumlar.

Birincisi; durakta, yolda sokakta sigara içen, sonra da izmariti  fırlatıp  atanlar.. Daha bu sabah Güllük’te bir fotoğrafçının önünde  muhtemelen oranın çalışanı genç kadın dükkan önünde  içtiği sigarayı kaldırıma fırlatıverdi.. Beterin beteri var derler ya; yere kendine ait  daha tiksindirici şeyler atanları  da  görüyoruz  ne yazık  ki.. Bunu daha çok  erkekler yapıyor..  Bu   birinci maddemizin yelpazesi  iticilerle başlayıp  iğrençlere  kadar gidiyor. 

İkinci iticiler,  banyo yapma alışkanlığını yeterince edinemeyenler. En çok dolmuş ve otobüslerde karşımıza çıkıyorlar.  Hele bir de yaz mevsiminde iseniz yandınız.. Bunlar da  iticilerin iğrençlere kayan  bölümü..

Üçüncü iticiler, saç sorunu olan insanlar.  Kellerden söz etmiyorum. Saçı olmayanlar  hiç de itici değil..Eğer,  saçsız kısmı kapamak için kalan saçlarını  uzatıp o bölüme yapıştırmaya çalışarak kendilerini komik  hale sokmuyorlarsa, tuhaf peruklar takmıyorlarsa, doğal halleri ile   itici bulmuyorum. (Bana göre)İtici olanlar kendi tercihleri ile  o hale geliyorlar.  Saçlarını  ten renklerine  uygun olmayan renklerde boyatanlar,  boyatıp da bir  süre sonra saçıyla ilgilenmekten  vaz geçip kafasında  renk karmaşası yaratan, görüntü kirliliği  oluşturan insanlar  bunlar. Bir de saçlar  kirli  ise…

Dördüncü iticiler,  otuz  yıl öncenin  modası uzun tırnakları ile her şeye ellerini uzatan,  örneğin  ekmekleri mıncıklayan, meyveleri didikleyen tipler.  Bazen  küçük çocukların yanaklarını da  sıkıştırır  bunlar.  Çocuklar dehşetle bakar o  upuzun tırnaklı ellere..

Beşinci  grup  ikiye ayrılıyor; 1. Yaşından  büyük görünmeye bayılıp henüz 17- 20-22 yaşında olduğu halde 40-50 yaşındaki kadınlar  gibi giyinip makyaj yapan, örneğin gözlerini kat kat rimelden zor açan, bir tel bile beyazı olmadığı halde  güzelim saçlarını  boyayan  genç kızlar..2. Yaşından küçük görünme  kaygısı ile olgun ve dolgun  haline rağmen genç kız  kılığında dolaşanlar.
Bu iki grubun da hali  içime dokunuyor, ne yapayım…  Bu  grubun  açılımında  kesif taklit parfümlüler, kuaförde şımarıkça davrananlar,  dikkat çekmek için gereğinden çok  konuşanlar vs.  var ama listeyi uzatmanın da  anlamı yok..

Herkesin iticiler listesi vardır. Benim ilk aklıma gelen bunlar..

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Ülkemden İnsan Manzaraları, Yaşamdan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s