Gerçekten de İçiniz Rahat mı?

Haber Burada
”Riskler anlatılmıştı”  diyorsunuz.  Yani siz sorumlu değilsiniz.  Buna yürekten inanıyor musunuz?  Evet, hiç bir hekim hastasının başına böyle şeyler gelmesini istemez.  Hem vicdani hem de meslek onuru ile ilgili bir konudur bu ama istemese de  ihmaller, yanlışlar olmuyor mu? Olunca da ”riskler anlatılmıştı”  cümlesine sığınmak sizi gerçekten huzurlu  kılıyor mu?

Olayın sorumlusu doktorların bu soruları yanıtlamasını çok isterdim…

Olay burada, Akdeniz Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde oluyor. 19 yaşında bir genç kız obezite hastası.  Bir türlü veremediği kilolarından kurtulmak için mide küçültme operasyonu geçiriyor. Dikişleri tutmuyor ve ikinci ameliyat.  Sonuçta da felç oluyor, bilincini kaybediyor. Annesi perişan. Doktor ihmalinden söz ediyor, doktorlarını suçluyor.  Bir başka  uzman dr. tv’de açıklama yapıyor: Bu tür ameliyatlar sonrasında hastaların kanser ameliyatı sonrası bakımla eşdeğer bir bakım görmesi gerektiğini söylüyor.  Belli ki bu kızcağız bu  özel bakımı görmemiş. Ben hastanenin  şu anki koşullarını bilmiyorum ama üç yıl önce eşim orada belfıtığı  ameliyatı olmuştu. İlgi ve bakım konusunda  sınıfta kaldılar  benim gözümde. Ayrıntıları anlatırsam  bana hak verirsiniz.  O zaman çok uzar bu yazı.. Ama emin olun  operasyon sonrası çok  sıkıntı yaşadık, ameliyatı yapan doktora ulaşmakta da  çok güçlük çektik. Taburcu olurken sormam gereken çok önemli konuları asistan doktorlara sordum.
Hasta yoğunluğu savunmalarının  temeli.  Ne var ki  söz konusu insanların hayatı.. Hastanenin durumunu bildiğim için  düşünmeden edemiyorum;
Gerçekten hiç bir ihmalleri ya da yanlışları olmadığına inanarak mı söylüyorlar bunu:
”Riskler anlatılmıştı”  demeleri onları vicdanen rahatlatıyor mu?

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Sağlık, Yaşamdan, İronik Yazılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s