Bu Eğlence mi?

Dün Saba Tümer’in programını izlerken, hayvanat bahçesi reklamı izler gibi oldum ve bu yazımı yeniden paylaşmak istedim. Başta Saba Hanım’a ve hayvanat bahçelerinde, sirklerde eğlendiklerini sananlara sormak istedim:

BU EĞLENCE Mİ?

 Bu  hayvanlar,  bu  becerileri  edinmek  için  nelere  maruz  kalıyorlar biliyor  musunuz?

Bana  en  çok  acı veren durumlardan  birisi  de hayvanların  eğlence  amaçlı  kullanılması. Gerçek  bir  hayvan sever  ancak  kedisi  ya da  köpeği  ile  oynayarak  eğlenebilir.  Sirklerde, havuzlarda  yapılan  gösterilere  ve insanları  eğlendirme  amaçlı hayvan  istismarına  sonuna  dek  karşıyım. Hele  bir  de zevk  için  onların  dövüştürülmesine, birbirlerini parçalamak  zorunda  bırakılmalarına diyecek  söz bulamıyorum. Horoz  ve  köpek  dövüşleri, deve  güreşleri, boğa  güreşleri, insanlığın  yüz  karası  eğlence  yöntemleri…

Diyelim  ki  tersi  olsaydı  ve  insanoğlu mutasyon  geçirip  doğada  daha  geri  bir  konuma  düşseydi, hayvanlar  da evrimleşip  hükmedecek  duruma  gelseydi,  insanları  sirklerde  eğlence  aracı  olarak  kullansalardı  ne  hissederdik? Bu  hayal  ürünü  örnek  çok  tüyler  ürpertici  oldu  değil  mi? Ama  bizler  bunu  onlara  yapıyoruz  ve  insanlığımdan  utanıyorum  böyle  konuları  düşününce..

15 Ekim 1978’de Paris UNESCO Evi’nde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 4. maddesi ve 10. maddesinde konuya ilişkin şu hükümler bulunuyor:
“Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üreme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır,”
“Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır…”

Ama  gelin  görün ki hepsi  sözde  kalıyor. Dünyanın  hemen  her  yerinde  sırf  eğlence  amaçlı  hayvan  istismarları  var..Yapana  da , görmezden  gelenlere de, hele bir de reklamını yapanlara  yazıklar  olsun!

Reklamlar

3 Yorum

Filed under Hayvan Sevgisi ve Hayvan Hakları

3 responses to “Bu Eğlence mi?

  1. Şiddetle karşıyım ! Zavallı hayvanlara zorla,çoğunlukla acı çektirerek öğretilen 3-5 numara izleyenlere nasıl hoşça vakit geçirtebilir anlayabilmiş değilim. Feryat figan bağıran aslancığın zorla gösteriye çıkarıldığı akşamı hiç unutamadım. Sabaha karşı doğum yapmıştı ama onun doğum sancısından kime ne değil mi ? İnsanlar gösteri bekler sirk sahipleri de para !

  2. jazeb

    Kesinlikle katılıyorum. Yazıklar olsun..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s