Facebook Sayfası’nın Çakma Filozofları

Facebook’ta bir sayfa edinmem diğer dostlara göre oldukça gecikmeli oldu.  Zaten blog sayfam yeterince zamanımı alıyor, bir de oraya vakit ayıramam diye hiç heveslenmedim.  Ancak, hayvansever dostlarımın (özellikle Jale  Ünsal’ın) önerisi ve birazcık da ısrarı ile  başladı Facebook maceram. Daha kolay iletişim kurarız, sokaktaki canlara yuva bulma şansımız artar diye üye oldum. Sonra aynı amaçla Twitter sayfamı da oluşturdum. Gerçekten de çok işime yaradı. Ayrıca birer ikişer, eski arkadaşlarımı, eski öğrencilerimi buldum ya da onlar beni buldular.  Ne var ki sevgili dostlar, bu Facebook alamet-i farikasında bazen bana ciddi anlamda sıkıcı gelen haller var. Özellikle arkadaş listenizi oluştururken isteğiniz dışında oluşan durumlar bunlar. Örneğin eski bir arkadaşınızdan arkadaşlık isteği geliyor, ”Aaa, ne hoş, yıllar sonra  görmüş kadar oldum” diyor seviniyorsunuz.  Ama bir de bakıyorsunuz ki o kişi ile hiç bir ortak yönünüz kalmamış. Öte yandan çok sonra tanıdığınız insanlarla aynı frekansta gayet anlamlı ve yararlı  paylaşımlarınız olabiliyor. Örneğin Nilgün Hanım’la blog arkadaşlığı olarak başlayan dostluğumuz Facebook’ta da çok güzel sürüyor. Tersi de olabiliyor; çocukken sevdiğiniz, eğlendiğiniz kişi, ülkenin başka bir köşesinde bambaşka  bir kişilik gelişimi ile hiç hazetmediğiniz tarzda bir insan olarak karşınıza çıkmış. Aman Allahım! O ne paylaşımlar.. Özellikle  cinleri tepeme toplayan o bilgece lafları her fırsatta gözümüze gözümüze sokmaları. Bir de arkadaş listenizde bunlardan bir kaç tane  varsa yandınız ki ne yanma.. Artık  gösteri yapar gibi; ”bak ben ne derin insanım, ne  güzel felsefi paylaşımlar yapıyorum!!”  havalarında aşıkların karşılıklı atışmaları şeklinde birbiri  ardınca sıralarlar  bu bilgece lafları..

Daha buna benzemez ne laflar…. Tamam Tolstoy bu bilgece lafı etmiş, güzel de söylemiş ama onun bir tek yapıtını okumadan, bilgiçlik taslama , her fırsatta  bu ve benzeri sözleri  ders verir bir eda ile durmadan paylaşma hakkını  nereden buluyorsun?

Eğer bu bilgelik abidesi insanlara diğer arkadaşların listelerinde görüp de arkadaşlık  isteği gönderen sizseniz ”ben ne yaptım!!” diye kendinize kızarsınız benim gibi.  İster istemez  düşünürsünüz; her gün  üşenmeden paylaştıkları bilgece laflarla, hayatı çözmüş, bir filozof edası ile olup bitenleri değerlendiren, sağa sola  ders veren bu insanların durumu ne?  diye. Gerçi paylaştıkları bilgece laflar asla özgün  lafları değildir. Ordan burdan aşırılmış süslü cümlelerdir.
Alın bir tane daha:


 Ne büyük laf ama değil mi!!!Ayrı yazılması gereken  -da birleşik yazılmış, ne gam..   Burada cahil muhtemelen biz oluyoruz, bu bilgece lafı paylaşan asla cahil olamaz!!!
 Genellikle de birbirlerinin yazılarını paylaşırlar. Sanmayın ki; okuduklarının haddi hesabı  yok, her bireri birer bilgi küpü, kültür abidesi ve dahası birer Konfüçyus, birer Lao Tzu  ne bileyim birer Nietsche falan .. Onları tanımazlar aslında.

Ve sonunda dayanamadım ve dün facebook sayfama şunu yazdım:
(Bir kişi dışında lehte ve aleyhte görüş belirten olmadı ama ne yapayım, cidden çok sıkıldım bu bilgece laflardan  ve yazmak zorunda kaldım.)

Yorum yaz…

Begonvilli Ev:
Nedense burayı bilgece lafları paylaşma platformu sananlar çoğunlukta. Oysa çok sıkıcı oluyor bu paylaşımlar. Kusura bakmasınlar bunu alışkanlık haline getiren arkadaşları listemden siliyorum.

Beğen · · Dün, 13:43

  • B. Coşkun bunu beğendi.
    • B. Coşkun 
      Valla süpersin İsmet Teyze… Ben daha ağır bi dil düşünüyordum ama anca bu kadar kibar anlatılırdı… Bıktık bu çakma Freudlardan… Çok meraklılarsa hayatı çözmeye Ömer Çelakıl izlesinler…

      Dün, 13:52 · Beğenmekten Vazgeç · 1
  • Yorum yaz…
Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under İronik Yazılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s