Sosyal Paylaşım Platformları

Geçen gün Facebook  sayfalarındaki olumsuzluklardan söz etmiştim. Bloglar da dahil olmak üzere, her türlü paylaşım sitelerinde  can sıkıcı hatta hoş olmayan durumlar yaşanabiliyor ama ne yapalım, günümüz koşullarında  iletişim için hepsi de gerekli.

Bu gün de henüz çok yeni bir paylaşımcı olarak Twitter sayfalarından söz edeceğim. Mutlaka çok iyi Twitter kullanıcısı olanlarınız vardır,  dediğim gibi ben henüz yeniyim. Twitter’da eğer korumalı bir hesabınız yoksa dileyen herkes sizi izlemeye alabiliyor. Hesabınız korumalı ise de yazdıklarınızın okunma şansı çok az oluyor.(İzleyici sayınızla sınırlı) Herkese açık  hesaplarda sizi  takip edenler arasında  rahatsız edici profil özellikleri, ya da uslupları olanları engelleme şansınız var. Genellikle kullanıcılarda, bloglarda olduğu gibi kendisini izleyenleri izleme eğilimi var. Ben orada ağırlıklı olarak hayvan hakları savunucularını, haber sitelerini, gazeteleri, kültür sanat sayfalarını takip ediyorum.  Özellikle, Yonca Evcimik, Harun Kolçak, Ömür Gedik gibi  hayvansever ünlüler bazen yuva arayışlarımızda ilanımızı daha  büyük kitlelere duyurma konusunda yardımcı oluyorlar. Twitter’da sevmediğim, yine Facebook’ta olduğu gibi orayı da, oradan buradan aşırdıkları bilgece lafları paylaşma yeri olarak kullananlar olması. Kimin ne olduğunu bilemeyeceğiniz için çok dikkatli olunmalı.Yine bazılarının uslubu, kullandıkları hoş olmayan  sözcükler vs sizi irite edebiliyor.  Bunları görünce hemen engelliyorum. Bir de  ciddi haber kaynağı  gazetelerin sayfaları var; haberlere tez elden ulaşıyorsunuz ama bunlar da bazen  haberin suyunu çıkartıyorlar. Örneğin bu sabah ”Veterinerin vahşice öldürülmesi!” diye başlık atmışlar. Bağlantıyı tıklayınca  popüler bir dizide geçen olayın haber gibi sunulduğunu okuyorsunuz. Zaten kafası karışık olan toplumun iyice kafası bulandırılıyor.
Kısacası, binlerce, milyonlarca  farklı kişiliğin sesini duyurduğu platformlarda her şeyin  düzgün ve etik kurallara uygun olması zaten beklenemez.

Son olarak bana ilginç gelen  twitlerden bir kaç örnekİ
 

Sahte kanser ilacı alarmı!
28 yıl sonra yeniden
Dizilerdeki olayların habermiş gibi sunulması kafası karışık toplumumuzu iyice tuhaflaştırıyor. :((

Toplumda bir korkunç insanı dengeleyen iyi insan olun. Yaraya merhem gibi birşey. Köpek alacaksanız, illa ki…
Evcil hayvanlarınızı şikayet etmekle tehdit ediliyorsanız lütfen okuyunuz. Bilinçlenmek adına Lütfen RT.
Ölen fotoğrafçı aslında hiç varolmadı!

İyi pazarlar..

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Pc ve internet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s