Dünün Çocuk Yıldızları Bugün Neredeler?

Siz de merak eder misiniz benim gibi? Bir zamanların çok ünlü, çok sevilen,
şımartılan ve ne yazık ki çok da sömürülen çocuk yıldızları şimdi ne durumdalar?

O popüler oldukları günlerdeki ışıltılı yaşamlarını sürdürebilmişler mi? Yoksa kaybolup gittiler mi?

İşte bir kaçı:

”Küçükken yürüdüğüm ışıklı yolların büyüyünce kararacağını söylemediler. Söyleselerdi büyümezdim zaten.” Bu sözler Sezer İnanoğlu’na ait..
Çocukluğunda Sezercik adı ile tanınan Sezer İnanoğlu, dönemin ünlü film yapımcılarından Berker İnanoğlu’nun oğlu.
Türkiye, Sezer İnanoğlu ismini ilk olarak 1971 yılında ”Sezercik Yavrum Benim” adlı filmle tanıdı. O yıllarda 4 yaşında olan İnanoğlu, rol aldığı birçok filmde kendine has sevimliliğiyle Türk izleyicisine kendisini sevdirmiş. Ne yazık ki, filmlerde iyilik ve dürüstlüğün küçük savaşçısı olan Sezercik gerçek yaşamında uyuşturucu ile tanışıp, silah kaçakçılığı gibi işlere bulaşmış.

1970’lerin bir diğer ünlü çocuk yıldızı da, Ömercik adı ile ünlenen Ömer Dönmez, Ayşecik adı ile tanınan Zeynep Değirmencioğlu’nun kuzeniydi. Henüz 3,5 yaşındayken, Ses Dergisi’nin Çocuk Yıldız Yarışması’nda ikinci olarak girdiği Yeşilçam’da kısa sürede büyük ün kazanmış, 13 yılda 65 filmde rol almıştı. Mavi gözleri, alnına dökülen sarı saçları ve sevimli ince yüzüyle, Türk halkını yıllarca kah güldürmüş, kah ağlatmıştı.

Ancak Ömer Dönmez, 19’yaşına geldiğinde, film başına 20 bin lira aldığı o şaaşalı günlerini geride bırakmıştı. Sinema uğruna, ortaokul 2. sınıfta okumayı bırakmıştı. Kazandıkları da har vurup, harman savrulunca, kendisini yaşamın zor koşullarında buluvermişti.
Babasının Üsküdar- Selimiye-Duvardibi hattında çalışan dolmuşunda şoförlüğe başladı. Hayatı 1978’in kötü bir gününde, Murat marka arabasının kelebek camını onarırken karardı. Üstteki bir vidayı altına eğilip kontrol ederken, elindeki tornavida düşüp, sol gözüne saplandı.
Hastaneye kaldırıldı, ameliyat edildi ancak gözü kurtarılamadı.
Ömercik’in hayatını karartan tek şey, kaybettiği gözü olmadı. Onu asıl, filmlerde kendisini sürekli okşayıp, seven “Size anne diyebilir miyim?” sorusuna hep “Evet” yanıtı veren dönemin yıldızlarının vefasızlığı yıktı. Zeynep Değirmencioğlu ile, Filiz Akın dışında hiç kimse arayıp sormadı.


1955 yılında İstanbul’da doğan Zeynep Değirmencioğlu, henüz 2 yaşındayken beyazperdeye adım attı. Ününü ise 1960 yılında çevirdiği ‘ Ayşecik’ filmiyle yakaladı. Değirmencioğlu 1975 yılında Fenerbahçe forması giyen ve aynı zamanda takımın kaptanlığını yapan Serkan Acar ile evlendi.
Evlendikten sonra bir çok teklif gelmesine rağmen sinemayı bıraktı. O diğerlerine göre daha şanslı görünüyordu ancak 2010 yılında 35 yıllık eşinden boşanacağını okuduk gazetelerden.
Değirmencioğlu şu anda emlakçılık yapıyor. 36 ve 32 yaşında iki oğlu var.


Kahraman Kıral 1964 doğumlu. Tarık Akan’la oynadığı Canım Kardeşim ve Cüneyt Arkın’la oynadığı Oğul filmlerindeki rolleri ile göz doldurdu. 1970’li yıllarda daha pek çok filmde unutulmaz bir çocuk tipi çizdi. Nedendir bilinmez, kayboldu gitti. Şimdiki yaşamına dair pek bilgi edinemedim. Hatta vefat ettiği bile yazıyordu bir yerlerde. Umarım hayatta ve mutludur.

8 Yorum

Filed under Nostalji, Sinema, Yaşamdan

8 responses to “Dünün Çocuk Yıldızları Bugün Neredeler?

 1. orhantenay

  kahraman kral inşallah ölmemiştir canım kardeşim filmi sinema tarihindeki en iyi filmdir hayatta ise allah sağlıklı uzun ömürler versin.

 2. Anonim

  inşallah ölmemiştir bu konuda bir bilgi edinirseniz ve yazarsanız seviniriz çünki o yılların küçük oyuncular bizim için çok değer taşıyorlar

 3. Ömerciği ve ayşeciği çok merak ediyodum ömerciği gorunce çok şaşırdın çok değişmiş kuçuklugu çok tatlıydı gerçi hep çocuk kalacak değilya

 4. Anonim

  Ben yeşilcam filimlerini cok seviyorum. Hatta o fakir hayatı cok seviyorum.

 5. Anonim

  kahraman kıral şu anda iş adamı. kıral mobilay var belki biliyorsunuzdur 🙂

 6. Anonim

  içlerinden sadace kahraman kıral şanslı çıktı diğerleri sanırım yokluk yaşıyolar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s