Begonvilli Ev Halleri

Enzo Enzo, yu hiç dinlememiş olanlara tavsiye edilir, dinleyin efendim.

Klasik jazz seviyorsanız, bir de Fransızca şarkılara tutkunsanız benim gibi…
Bu sabah burada hafif kapalı bir hava var. Pencereden gelen esinti eşliğinde
”Juste Quelqu’un De Bien ” dinliyorum.

Aslında bugüne yakışan şarkım Türkçe sözleri ile ”Özlediğim şimdi çok uzaklarda” olmalıydı ama kendimi hüzünlere boğmak istemiyorum.
Oğluşum yine o sonu gelmez iş seyahatlerinden birinde, Dünya’nın bir ucunda şu an. Geçen yıl bu günlerde Hong Kong ağırlıklı bir iş gezisindeydi. Bu yıl da yine Çin’de, Pekin’de iş kovalıyor. Pekin ayrıca Çin’in dört büyük başkentinden biriymiş. Pekin içinTIK Pekin’de şu an saat kaç acaba? Portakallı Pekin ördeğinin tadına bakar mı bilemem ama bir dolu ilginç izlenimle ve yorgun argın dönecektir. Umarım sağlıkla kavuşuruz.
Buraya taşınırken, daha rahat nefes alabilme, evdeki can dostlarımın apartmanda tutsak yaşamınlarından kurtulmaları, görüntü ve gürültü kirliliğinden kurtulma gibi beklentilerim vardı. Büyük ölçüde bu beklentilerime kavuştum. Ufak tefek olumsuzluklar olsa da son derece doğru bir karar verdiğimi anladım.


Balkonda çay keyfi ve Küpe çiçeklerim

Bu arada ufak tefek el işlerine de başladım. Koluma zarar vermeyecek şekilde, elbette abartmadan. ”Yaz” temalı motiflerle bir arkadaşıma küçük bir sürpriz yapmak istiyorum.

Bir de çok ilgimi çeken bir kitaptan söz etmek istiyorum. Henüz okumadım bu kitabı ama ”Bu kitap mutlaka okunacak!” diye not aldım.
Bir gazetenin Kültür sanat sayfasında tanıtılmış:
‘Tıp bu değil’ Yapma doktor!

Şaka gibi bir başlık değil mi? Ama her gün yüzlerce örneğini gördüğümüz ya da bizzat tanık olduğumuz hatta yaşadığımız sağlıkla ilgili çarpıklıklarla, yetersizliklerle, ihmallerle yüzleşmenin hekimce bir yorumu olsa gerek bu kitap . Çünkü 13 yazarın 12 si hekimmiş.

Başlık şaka gibi değil mi? Fakat ne yazık ki yarı şaka, yarı ciddi anlatılanlar ülke gerçeklerimizin ta kendisi.

Aynı adlı bir oluşum başlattık altı ay kadar önce. İlk aşama için bir kitap planladık. “Tıp Bu Değil” adlı kitap basıldı, şimdi dağıtımda.

Kitabın 13 yazarından 12’si hekim. Editörü: İlknur Arslanoğlu. Hayli değişik siyasi görüşte ve değişik alanlardan, şehirlerden insanlar bu kitap çalışması için bir araya geldiler. Ortak özellikleri, tıp alanının rahatsız edici problemleriyle ilgili bugüne dek kafa yormak, bir şeyler araştırmak ve yazmak. Kimler mi bunlar: Ahmet Aydın, Ahmet Özdoğan, Ali Rıza Üçer, Bülent Kara, Gülümser Heper, İlknur Arslanoğlu, ben, Mustafa Sönmez, Mutluhan İzmir, Osman Elbek, Tolga Binbay, Uğur Yılmaz, Yavuz Dizdar.

Arka kapak yazısında şunlar var:

“Modern tıbbın verdiği zarar, yararıyla yarışır hale geldi. Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yürütülen ‘sağlıkta dönüşüm’ün toplum karşıtı politikalara dayandığı giderek açığa çıkıyor. Ne var ki, o politikaların temelinde de günümüzün insanı metalaştıran tıbbı yatıyor. Hekimlerimizin bile ezici çoğunluğu bunu bilmiyor ya da kabul etmek istemiyor. Tıbbın acilen sorgulanması, bilimselliğinin tartışılması, temelden yeniden ele alınması gerek. Böyle bir başlangıç hedefiyle bir grup hekim bu kitabı başta öğrenciler olmak üzere tıp camiası ve halk için yazdı.”

Doğrusu ben çok merak ettim anlatılanları.

Begonvilli Ev’den bugünlük bu kadar. Gönşünüzce bir yaşam dileklerimle..

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Begonvilli Ev Halleri, Hayvan Sevgisi ve Hayvan Hakları, Kitap, Süs Bitkileri, Yaşamdan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s