Evinizde onarım mı var? Yandınız!!!

Benzerlerini mutlaka yaşamışsınızdır:

Eski banyo bataryanız sık sık sorun çıkarır. Pek de şaşırmazsınız. Gerçi alırken epey titizlenmişsinizdir.‘’Aman zırt pırt arıza çıkarmasın, iyisi olsun!’’ diye.. Yine de Nuh zamanından kalma kategorisine girdiğinden, ’’ İyisi mi yenileyelim şunu, tamir paraları zaten yenisini karşılayacak hale geldi’’ deyip yenisini alırsınız. Yeniden araştırır, sorar soruşturur iyi bir şeyler olmasına çabalarsınız. Garanti belgesi ile birlikte yenisi servis tarafından takılır. Yine de 30 liracık bir ücrete tabidir bataryanın montajı. Pek de bi şık durur, keyifle kullanırsınız bir süre ama o da nesi, birkaç hafta sonra foşşş, hem duştan, hem de musluktan aynı anda su akıyor!! Ama bu da olmaz ki, ben rahatça duş almak istiyorum, bir de aşağıdan akan kovalarca suyu düşünmedenLServise haber verirsiniz. ‘’Çok sıkışığız, hemen gelemeyiz, sıraya aldık sizi’’ derler.. Eh ne yapalım, bekleriz deyip kova tas düzeneğinin desteğine sığınıp beklersiniz. Derken bir iki gün sonra yaptığı işten zerre kadar hoşnut olmayan servis elemanı teşrif eder. Sorduğunuz sorulara bile soğuk , küçümseyen tavırlarla yanıt verir. Siz de şaşırır, ‘’insanlar neden nefret ettikleri işleri yaparlar ya da yapmak zorunda olurlar?’’ diye dertlenirsiniz.. Neyse şu sorun çözülse de rahatça duşumu alsam diye düşünürken servis elemanı açıklamada bulunur:

Bataryada sorun yok, duş aparatınızı değiştirin..(Duş önceden kullandığınız eski duşunuzdur) Birden kendinizi aptal gibi hissedersiniz. Neredeyse özür dileyeceksiniz; değerli zamanlarını alıp çağırdığınız için.. Ama durun, siz su tesisatçısı değilsiniz ki, bunu bilmek zorunda hiç değilsiniz. Yine de bir imzanız alınır, ‘’Gelindi, görev yerine getirildi!!’’hesabı.. Derken ‘’tüh keşke o zaman duşu da yenileseydik! ‘’dersiniz ama yepyeni görünen duşun sırf yeni bataryaya eşlik etmesi için değiştirilmesi de müsriflik olacaktı, öyle değil mi. Hem belki duş tamir edilebilir bir şansımıdeneyeyim dersiniz ve eve taşınırken avuç dolusu paralar verdiğiniz su tesisatçısına telefon eder, durumu anlatırsınız. ‘’Tamam abla yarın on gibi gelir bakarım’’ der, sevinirsiniz. Ertesi gün saat 10 olur, gelen yok, 11-12 hatta akşam olur yok. Bir arayıp mazeret bildirmek mi? Siz ne kadar iyimsersiniz öyleJ) Daha ertesi gün dayanamayıp siz ararsınız, ‘’şu an işteyim, ben sizi arayacağım geldiğimde’’yanıtıgelir.’’Yani sizinki iş bile değil onun gözünde. Size yapılacak bir iyilik sadece. Vereceğiniz para da çok önemsiz.

Peki kardeşim dün 10 demiştiniz’’ gibi bir serzenişiniz asla işe yaramaz çünkü adamda en ufak bir mahcubiyet yoktur. Çünkü bizim ülkemizde bu tür hizmet sektörlerinde ustaların verdikleri saatlerde gelmeleri değil gelmemeleridir normal olan. Denemesi bedava, on usta çağırın, onundan da saat alın, bir tanesi bile söylediği saatte gelmez.. Öte yandan size kesin gelmem de demez, oyalama onların en çok rağbet ettiği yöntemdir. Küstürmeyelim , bir fırsat bulursak gider 40-50 lirasını alırız.

Ey tamirci kardeşim, zaten yaptığın işi dört dörtlük yapmıyorsun; paranı pazarlıksız alıp saygı görüyorsun da sen niye işine, sana ihtiyacı olan kişilere saygısızlık ediyorsun? İşin büyüğü küçüğü olur mu? Ekmek paranı kazanmak için daha ilkeli, daha özü sözü bir olsan neler kazanacağını neden hesabedemiyorsun? Çoğunluğu böyle olan ustalarla daha ne ibretlik durumlar yaşadık. Az da olsa türünün iyi örneklerini tenzih ediyorum. Ne yazık ki onlara da ben rastlayamadım..

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Ülkemin Halleri, Begonvilli Ev Halleri, Yaşamdan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s