Dikkat!! Çok Önemli! Bloglara Yorum Tuzağı

Sevgili blog dostları, Yazıma, öncelikle sizlere karşı taşıdığım sorumluluk duygusunun son derece bilincinde olduğumu belirterek başlıyorum. Kötü amaçlı hasta ruhlu insanlar maalesef, çok sevdiğim günceme, blogspot uzantılı ‘’Begonvilli Ev’’ime, yorum yolu ile ‘’zararlı yazılım’’ yerleştirmişler. Benim yaşadıklarımı sizlerin de yaşamasını istemediğim için sizlere bu uyarı yazısı ile sesleniyorum.

Ben birkaç yıl önce kitap tanıtımı ve sanatsal eğilimlerim sonucu edindiğim bilgileri, izlenimleri paylaşmak amacı ile bu günceye başladım. Bir de baktım ki, hobilerim, hayvan sevgim, doğa sevgim de harmanlandı ve kendiliğinden böyle bir konsept ortaya çıktı. Bir yazar için kitaplarının manevi değeri ne ise benim için de bloğum aynı önemi taşır hale geldi. Siz sevgili blogdaşlarımı tanıdım.

Emeğe ve iyi niyetli paylaşımlara kimler, hangi düşmanca duygularla saldırabiliyor, amaçları nedir? hala anlamış değilim. Günlerdir uğraşıyorum dostlar. Teknik konulardan fazla anlamasam da başvuru ve yardım alma yollarını biliyorum. Şimdi, yaşadıklarımı olabildiğince özet olarak sizlerle paylaşacağım. Araştırmalarım sırasında bu sorunu yaşayan daha pek çok blog sayfası olduğunu da öğrendim. Bakın neler oluyor:

Benim tek suçum sizden gelen değerli yorumlar arasındaki sabotajcı yorumu bilmeden onaylamam oldu. Görünürde sıradan bir yorum olan ‘’Servis‘’ adı altındaki yorumda, güzel paylaşımlarım için kutluyorlar ve ‘’başarılarınızın devamını dileriz’’ diye devam ediyorlardı.’’Servis’’e tıkladığım zaman karşıma şu an içeriğini tam olarak anımsamadığım ciddi suratlı ps ile ilgili tuhaf bir site çıktı. Ama ben boş bulunup yorumu onaylamıştım. Sorun baş gösterip derinlemesine araştırınca, ‘’Servis’in başka suç ortakları da olduğu ve ‘’Sizinİcin’’ adı altında ‘’başarılar dileriz’’ den ibaret yorumla sabote edici yazılım yerleştirildiği ortaya çıktı. Eğer ben teknik sorunlar yaşayıp tarayıcımı değiştirmeseydim hala bloğuma zararlı yazılım yerleştirildiğini bilmeyecektim. Çünkü önceki tarayıcım sorunu belirtmiyordu. Yeni tarayıcıyı kullanarak sayfama girmek istediğimde uyarı yazısı çıkınca durumu anladım. Derhal yazı ve yorum yazmayı kestim. Hem bloğumu kurtarmak, hem de aynı durumu sizlerin de yaşamamanız için zorlu bir sürece girdim.

Şimdi bu durumu hiç yaşamamak için ve eğer bu şanssızlığı yaşamışsanız da kurtulmak için ne yapılması(yapılmamamsı)gerektiğini anlatacağım:

Öncelikle gelen yorumlarınızı onaylama aşamasında çok dikkatli olun. ‘’Servis’’, Sizinİcin’’ adı altında yollanan yorumları açmadan derhal silin. ‘’Adsız’’ başlığı altındaki yorumların çoğu masum ama bu şekilde de zararlı yazılım yerleştirilebiliyormuş. En ufak bir şüpheniz olursa bu yorumları da reddedin. Özellikle yazılarınızı ve paylaşımlarınızı metheden, hayranlıklarını dile getiren tanımadığınız kişilerden gelen yorumlara asla itibar etmeyin. Eğer benim durumuma düştüyseniz de yorum geçmişinizi titizlikle tarayıp bu yorumları silmekle kalmayın, sonsuza dek kaldırılsın mı? Sorusuna ‘’evet’’ deyin. Blog ana sayfanızda bulunan gadget ekleme yolu ile eklediğiniz tüm resim, animasyon, müzik eklentilerini de kaldırmanız öneriliyor.Çünkü zararlı yazılım içeren kodlar buralara yerleştiriliyormuş. Ben bunun mantığını anlamasam da denileni yaptım. Ve tabii ki gerçek uzmanlardan yani profesyonel teknisyenlerden, proğramcılardan vs yardım alın. Bloğunuza gelen yorumlar mail adresinize de geliyorsa bu maili spam olarak işaretleyin!

Tüm bunlardan sonra bloğunuz için Google’dan yeniden değerlendirme isteyin.

https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr Bu link sizin yeniden değerlendirme isteğiniz için yapılandırılmıştır. Açılan form sayfasına kısaca sorununuzla ilgili yeniden değerlendirme isteğinizi yazın. İşte böyle dostlar. Emek ürününüz, duygularınızın, yaşamınız bir parçası olan güncenizin sabote edilmesi korkunç duygular yaşatıyor. Bunları yaşamanızı asla istemiyorum. SON OLARAK BİR KEZ DAHA HATIRLATAYIM; SİZE YAPMACIK SÖZLERLE İLTİFAT EDEN NE OLDUĞU KİM OLDUĞU BELİRSİZ KİŞİLER TARAFINDAN YAZILAN YORUMLARA İTİBAR ETMEYİN!Hepinize sonsuz sevgiler, selamlar..

Reklamlar

2 Yorum

Filed under Blog Dünyası, Diğer Bloglarım

2 responses to “Dikkat!! Çok Önemli! Bloglara Yorum Tuzağı

  1. Sevgili komşum öncelikle çok geçmiş olsun! Canınızı sıkan şey bu gün yarın hepimizin başına gelebilir.
    Bu ara ben de bu tür pek çok yorum aldım ama altında isim olmayan her türlü yorumu “spam ” olarak işaretleyip siliyorum . Demek ki doğru yapıyormuşum. Bundan sonra hepimiz çok daha dikkatli olmalıyız. Uyarınız için çok teşekkürler.
    Sevgiyle kalın,daima…

    • Gerçekten de üzüldüm komşucuğum. O zararlı yazılımın içeriği her ne ise, özenle ve büyük emeklerle bu günlere gelen güncemin mahvedilmesi bir yana okurlarımın kafasında hep soru işareti olması olasılığı çok can sıkıcı. Bir ara bloğu tamamen silmeyi ve buradan devam etmeyi düşündüm ama bilgisayar proğramcısı buna gerek olmadığını söyledi. Aman dikkatli olun, aynı sıkıntıları yaşamayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s